بررسی مختصر از محصولاتی که حاوی جیوه هستند

جیوه – یک فلز سنگین سمی که می‌تواند مشکلات جدی و پایداری برای سلامتی ایجاد کند – در مکان‌هایی که انتظارش را ندارید ظاهر می‌شود. اکنون بیش از دو سال از اجرایی شدن کنوانسیون میناماتا می گذرد که یک معاهده جهانی برای حفاظت از سلامت انسان و محیط زیست در برابر اثرات نامطلوب جیوه است. اما تولید بسیاری از محصولات حاوی جیوه در سراسر جهان ادامه دارد.

Rossana Silva Repetto، دبیر اجرایی کنوانسیون Minamata می‌گوید: طرز بو دادن تخمه در ماهیتابه جیوه باید با استفاده از یک رویکرد دایره‌ای مدیریت شود که هدف آن محافظت از سلامت انسان و محیط زیست در برابر اثرات منفی جیوه و ترکیبات جیوه است.

خبر خوب این است که طیف گسترده ای از جایگزین های ایمن و با عملکرد بالا برای محصولات حاوی جیوه توسعه یافته است. و به لطف کنوانسیون میناماتا – به ویژه ماده 4، که کشورها را ملزم می کند اقداماتی را برای حذف تدریجی تولید و تجارت محصولات حاوی جیوه انجام دهند، و ضمیمه A که ضرب الاجل هایی را برای این فرآیند تعیین می کند – شرکت آراد برندینگ فقط یک مسئله زمان است که جیوه وجود دارد. جایگزین های رایگان به طور کامل جایگزین همتایان سمی تر خود می شوند. پیش از سومین کنفرانس اعضای کنوانسیون میناماتا، که از 25 تا 29 نوامبر در ژنو گرد هم می‌آید، فهرستی از مفیدترین نوآوری‌ها را که 100 درصد بدون جیوه هستند، گردآوری کرده‌ایم.

اگر دندانپزشک شما تا به حال به شما گفته است که حفره دارید و سن شما بالاتر از حد معین است، این احتمال وجود دارد که با مقدار کمی جیوه در دهان خود راه بروید. آمالگام دندانی که برای پر کردن حفره‌های دندان استفاده می‌شود، لباس بلوچی به طور سنتی از ترکیبی از جیوه و آلیاژ فلزی حاوی نقره، قلع و مس ساخته می‌شود. دانشمندان تعدادی جایگزین بدون جیوه برای پرکردن ابداع کرده‌اند، اما اینها نسبت به آمالگام سنتی گران‌تر هستند و چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

جایگزین‌ها شامل پرکننده‌های کامپوزیتی هستند که می‌توانند از کوارتز شیشه‌ای پودری، سیلیس یا سایر ذرات سرامیکی اضافه شده به پایه رزین ساخته شوند. پر کردن گلاس آینومر،جیوه قرمز در چه وسایلی است که یک پیوند شیمیایی با دندان ایجاد می کند. و منبت چینی یا طلا که ماندگاری بسیار بالایی دارند اما نسبتاً گران هستند. روش‌های دیگری – از جمله لیزر، اولتراسوند و درمان‌های مبتنی بر دارو برای تحریک بازسازی عاج – نیز در حال توسعه هستند.

 • منابع:
  1. Many products still contain mercury. These alternatives could replace them
 • تبلیغات: 
  1. مردی که از پشت بام خانه توانست به درآمد میلیونی برسد
  2. بازیگر معروفی که پسرش را به قتل رساند!
  3. پرستار خوش ذوق با سرنگ باری بچه ها اسباب بازی درست می کند
  4. مردی با مصرف پرتقال خشک تبدیل به حیوانی عجیب شد!